باربيكيو داراي مدل هاي متفاوتي مي باشند و مي توان باربيكيو را طبق سليقه خود و مناسب با فضايي كه در آن قرار دارد تجهيز نمود و مورد استفاده قرار داد.

در خانه هاي امروزي كه امكان فراهم كردن امكانات قديمي درست كردن كباب و آتش و زغال به شيوه سنتي فراهم نيست خيلي از افراد به استفاده از باربيكيو ها روي آورده اند و بازار استفاده از اين محصول حسابي داغ است زيرا هيچ وسيله ديگري مناسب تر از آن نخواهد بود كه بتوان در حياط خانه هاي ويلايي از آن استفاده كرد. در اين مقاله وبسايت ساختمون به بررسي پيشنهاد هايي براي استفاده از باربيكيو ها در فضاي سبز خانه ها مي پردازيم. باربيكيو ها ابعاد و اندازه و البته طرح هاي مختلفي دارند كه مي توانيد متناسب با فضاي در دسترس تان از بين آن ها انتخاب كنيد.

ارتفاع جايگاه قرار گيري باربيكيو يا همان پيشخوان باربيكيو

معمولا افراد هنگام استفاده از اين وسيله به صورت ايستاده مي باشند. پس ارتفاع محل قرار گرفتن باربيكيو بايد به اندازه اي باشد كه فردي با قد متوسط بر آن مسلط باشد. در حياط هاي بزرگ معمولا جايگاه ويژه اي را با نام پيشخوان براي قرار دادن باربيكيو مي سازند. اما اگر حياط به اندازه كافي هم بزرگ نباشد مي توانيد در بين باكس هاي گل و گياه جايي براي ساختن پيشخوان حاضر كنيد.

خوبي زماني كه محدوديت فضا نداريم و حياط بزرگ است اين مي باشد كه مي توانيد پيشخوان را در اندازه اي بزرگ بسازيد تا بتوانيد از فضاي خالي دور و اطراف باربيكيو براي قرار دادن وسايل مورد نياز استفاده كنيد. ساختن كمد و قفسه هايي هم در پيشخوان مورد نظر به ما اين امكان را مي دهد كه ملزومات كباب پزي را در همان جا قرار دهيم و ديگر كابينت هاي آشپزخانه را درگير نگهداري شان نكنيم.

اين كه پيشخوان باربيكيو چه امكاناتي داشته باشد تا اندازه زيادي به امكانات و سليقه افراد بستگي دارد. مثلا برخي از افراد استفاده از پيشخوان هاي فلزي را به انواع چوبي ترجيح مي دهند. خب اين هم نمونه اي خاص است كه مي توانيد از آن ايده بگيريد. درست است كه پيشخوان هاي فلزي زيبايي خاص خودشان را دارند ولي از آن جايي كه باربيكيو را در فضاي آزاد و باز ساختمان مي سازند و در واقع در كنار عناصر طبيعي نظير گياهان و درختان ساخته مي شود، پس چوبي بودن آن باعث مي شود اين نزديكي به طبيعت بيشتر نشان داده شود و زيبايي باربيكيو هم بيشتر باشد.

اين كه پيشخوان چه امكانات اضافي نظير كابينت و ... داشته باشد هم به سليقه افراد بستگي دارد ولي يكي از مواردي كه معمولا در كنار پيشخوان هاي فلزي مشاهده مي شود سينك ظرف شويي است. استفاده از سينك ظرف شويي به تميز نگه داتشن فضا كمك زيادي مي كند.

پيشخوان هاي سنگي باربيكيو

سنگ هم جز عناصر طبيعي به شمار مي آيد و استفاده از آن در واقع نوعي ارتباط با طبيعت است پس در محيط باز و فضاي حياط استفاده از پيشخوان هاي سنگي ايده بسيار جالبي است. حتي سنگ هايي كه غير مسطح هستند هم به دليل اين كه كاملا طبيعي مي باشند زيبايي منحصر به فردي دارند. البته براي ديواره هاي پيشخوان، مسلما سطح روي پيشخوان بايد صاف باشد تا مانعي براي كار كردن روي آن ايجاد نكند.

سايه بان پيشخوان

اگر پيشخوان را در قسمتي از حياط قرار مي دهيد كه مسقف باشد كه مشكلي وجود ندارد اما زماني كه سقف بالاي باربيكيو نباشد ممكن است مشكلي ايجاد شود. مثلا زمان بارش باران امكان استفاده از آن وجود نخواهد داشت و حتي زمان هايي كه آفتاب شديد باشد. پس وجود يك سايه بان الزامي است تا از وقوع اين مشكلات جلوگيري كند و امكان استفاده از باربيكيو در هر زماني وجود داشته باشد. استفاده از سايه بان علاوه بر حل كردن اين مشكلات زيبايي خاص خودش را هم دارد. اگر در فضاي حياط آلاچيقي وجود دارد مي توانيد باربيكيو را زير آلاچيق قرار دهيد تا ديگر نيازي به ساختن سايه بان اضافي نباشد و بتوانيد از همان آلاچيق، به صورت چند منظوره استفاده كنيد.

باربيكيو هاي متحرك ايده اي جالب براي استفاده در هر فضايي

گاهي در فرايند ساخت ويلا و يا خانه حضور نداريد و نمي توانيد محلي را براي باربيكيو اختصاص دهيد. در اين صورت نمي توان از داشتن يك باربيكيوي زيبا هم چشم پوشي كرد پس بهترين راه حل اين است كه از باربيكيو هاي متحرك كه داراي پايه هايي چرخ دار مي باشند استفاده كنيد. مزيت هاي بارييكيو ها اين است كه نه تنها خودتان بلكه ديگران هم امكان استفاده از آن را در حياط خانه و يا ويلاي شان دارند و مي توانيد در صورت تعويض خانه و يا ويلا، آن را هم با خودتان به محل جديد ببريد. كاربرد هاي باربيكيو هاي متحرك به مراتب بيش تر از باربيكيو هاي ثابت خواهد بود ولي خب باالطبع محدوديت هاي خاص خودشان را هم خواهند داشت.

به طور كلي طرح هاي خيلي متنوع و گوناگوني براي باربيكيو ها وجود دارد كه مي توانيد از بين شان طرح دلخواه خود را انتخاب كنيد. اما حتما سعي كنيد در همان ابتدا جوانب مختلف را در نظر بگيريد و هر تجهيزاتي كه لازم است تهيه كنيد.

وبسايت ساختمون با ارايه مطالب تخصصي در زمينه طراحي، ساخت و تغييرات ساختمان ها يكي از مراجع مفيد در حيطه ساختمان سازي است. اين مطالب با گرفتن مشاوره از كارشناسان خبره و بر اساس متد هاي روز دنيا تهيه شده است. براي ايجاد هر گونه تغيير در ساختمان خود پيش از هر كاري به وبسايت ساختمون سري بزنيد چرا كه در اين جا مطالب متناسب با سلايق مختلف افراد ارايه شده است.  همچنين مي توانيد با مراجعه به وبسايت ساختمون از محصولات آن مثل انواع كفپوش ها (كفپوش اپوكسي، پاركت، سراميك و ...)، پرده هاي گوناگون (پرده زبرا، پرده كركره، كتيبه اي و...)، سقف هاي كاذب، پارتيشن بندي هاي مختلف، ساندويچ پنل ها، پله گرد ها، شومينه هاي مدرن و زيبا، پنجره هاي دو جداره و موارد ديگر نيز ديدن نماييد.

 

ساختمون دات كام

https://www.sakhtemoon.com/blog/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A8%DB%8C%DA%A9%DB%8C%D9%88-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%D8%B2/